içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Şehir Gazetesi

Bugun...

ESKİŞEHİR'E TEŞVİK ŞART

Tarih: 02-02-2018

ESKİŞEHİR'E TEŞVİK ŞART

Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen 11. Kalkınma Planı hakkında Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerine Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan tarafından bilgi verildi. Toplantıda yer alan AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, değerlendirmede bulundu. “Kalkınma Bakanımız Sayın Elvan ‘Bir buçuk yıldır 43 özel ihtisas komisyonu ve 32 çalışma grubu ile toplamda 76 çalışma grubu ile çalışmalara devam edildiğini, strateji dokümanının hazırlandığını, 81 ilde  paydaşlarla toplantılara başlandığını’ belirtti” ifadelerini kullandı. Günay “2019-2023 dönemini kapsayan 11.  Kalkınma Planı, 2023 vizyonu doğrultusunda ülkemizin kalkınma hedeflerini daha da ileriye taşıyacak nitelikte olacak. Ülkemizin içinde bulunduğu jeopolitik ortam ve kritik dönemde yapısal dönüşüm reformlarına odaklanacak temel politika belgesi ve yol haritası olacaktır.” Dedi.

 

ÜYELER GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİ PAYLAŞTI

Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeleri Türkiye’nin gelişme potansiyeline sahip olduğu alanlar ile bu alanların değerlendirilmesine yönelik önerileri, kapsamlı ve ayrıntılı bir şekilde tartışıldığı belirtildi. Günay sözlerine şöyle devam etti: “Bakan Elvan bir soru sordu. 10-15 yıl sonra Türkiye’yi nerede ve nasıl görmek istiyorsunuz? Cevap olarak ben ‘Yapısal reformlarını gerçekleştirmiş, bilgi odaklı ekonomiyi baz almış, kapsayıcı büyüme politikalarını uygulamış ve başarılı olmuş bir Türkiye olmasını arzu ederim’ dedim. Ülkemizin uzun vadeli kalkınma politikaları, ekonomik büyümenin yanı sıra insani gelişmişlik, hukukun üstünlüğü, bilgi toplumu, uluslararası rekabet gücü, kurumsallaşma, sürdürülebilirlik ve kapsayıcılık boyutlarını da içerecek bütüncül bir bakış açısıyla, etkinlik ve verimlilik odaklı yapı olarak hayata geçirilmelidir.”

ESKİŞEHİR İÇİN TEŞVİK SİSTEMİNİ GÜNDEME GETİRDİ

Günay, konuşmasında ayrıca kalkınma ajanslarının yeniden yapılanması, katma değeri yüksek üretim ve ihracat destekleri, dış finansmana bağımlılığının azaltılması konularının yanında teşvik sisteminin yeniden gözden geçirilmesini önerdi.  Günay, “Eskişehir 1. Bölge olarak tanımlandığı için yıllarca bir çok alanda haksız rekabet sonucunda mağdur olmuştur. Kırsal kalkınmanın desteklenmesi gerekirken, kırsal alanda dezavantajlı konumda kaldık, merkeze göç arttı. Teşvik sistemleri bölgesel ve sektörel olmanın dışına çıkarılmalı ve ürün/parça bazlı uzmanlaşmaya yönelik destek ve teşviklerin gündeme getirilmesi önemlidir, ilçe bazlı bir yaklaşım gerekiyor.” dedi. 

FACEBOOK YORUM
Yorum